فهرست

اصطلاحات سنگبری

پولیش زدن سنگ

در واقع پولیش معنی صیقلی و براق شدن هر سطحی می باشد در صنعت سنگ ساختمانی این عملیات کاملاً تخصصی است که باعث ایجاد درخشندگی در سطح سنگ میشود این عمل تنها به واسطه عناصر اصلی سطح سنگ است و هیچ نوع پوشش یا فشار خارجی در سنگ ایجاد نمی کند این پولیش ها برای مراقبت و نگهداری در برابر ضربه و عوامل محیطی بر روی سنگ به کار گرفته می شود.

تی وی وال چیست

تی وی وال به دیوارهای گفته می‌شود که تلویزیون بر روی آن قرار گرفته و در معماری سبک جدید یکی از دیواره های اصلی در دکوراسیون,تی وی وال می باشد که از روش ها و ترفندهای گوناگون برای زیباسازی این قسمت از منزل کمک گرفته می شود در تی وی وال و دکوراسیون این قسمت می توان از سنگ های اسلب و پنل های مرمری و انواع دکوراسیون های موجود در بازار استفاده کرد. این فضا به دلیل فضای نشیمن و جمع شدن اعضای خانواده دور هم به لحاظ زیبایی و ترکیب بازی نور دارای اهمیت است بنابراین باید با انتخاب های زیبایی این فضا را بهینه کرد. از عوامل موثر در قسمت تی وی وال یا تی وی روم انتخاب نور مناسب,انتخاب اشیا در دکوراسیون و انتخاب پس زمینه تی وی وال می باشد. در اینجا به چند نمونه سنگ که به شکل اسلب برای پشت تی وی وال میشود استفاده کرد اشاره می‌کنیم. معمولاً کریستال‌ها ,مرمرها و سنگهای مرمریت انتخاب‌های مناسبی برای قسمت تی وی وال هستند.

انواع سنگ ساختمانی

چه نوع سنگی مناسب برای پشت تی وی روم حساب باید دارای چه فاکتورهایی باشد
این که فضای پشت تلویزیون معمولاً فضای رد شدن سیم های برق می باشد بنابراین باید به گرم شدن بیش از حد این قسمت توجه خاصی داشت و رنگ بندی اسلب باید به ساختمان و دیزاین و طراحی داخلی منزل شما هارمونی ویژه‌ای بدهد یعنی باید همسان باشد
نوع ساب پذیری و صیقلی بودن سطح سنگ و اینکه سلیقه شما در انتخاب نهایی چیست شما میتوانید با مشاوره گرفتن از یک طراح و دیزاینر جواب تمام سوالات خود را بگیرید.

کانتر آشپزخانه چیست؟

در حقیقت قلب آشپزخانه است که می‌تواند تمرکز یک کدبانو را در آشپزخانه به خود اختصاص دهد جایست برای خرد کردن,پوست گرفتن ,شستن,حتی سرخ کردن و در حقیقت در آشپزخانه میتواند کاربردی ترین قسمت به حساب بیاید.

کانتر در لغت به معناي پيشخوان،باجه،گيشه يا ديواره و ميزي است که قسمتی را از قسمت ديگر جدا مي کند.در آشپزخانه هم کانتر يا پيشخوان وجود دارد که در اصطلاح عاميانه به آن اوپن آشپزخانه گفته مي شود. 
همانطور که می دانيد آشپزخانه دارای تنوع بالايی در چيدمان است. برخی افراد روي ميز ناهارخوری غذا می خورند و برخی از ميز اوپن و يا در مواردی کانتر، به عنوان ميز غذاخوری استفاده می کنند. کانتر می تواند هم کاربردی و هم دکوري باشد. 

انواع کانتر آشپزخانه :
میتواند دارای جنس و طرح های مختلف و کیفیت های متعدد ساخته می شود مانند: چوب,سنگ,ام دی اف,فایبرگلاس
سنگهای طبیعی مناسب برای استفاده در کانتر آشپزخانه

معمولاً سنگهای مرمریت مرمر کوارتز و گرانیت انتخابهای خوبی برای سنگ کانترآشپزخانه میباشد.

راههای تشخیص تراکم سنگ

معمولاً با یک وسیله فلزی به پشت سنگ ضربه ای وارد می کند اگر صدای ضربه بلند باشد سنگ از تراکم کمتری برخوردار است اما اگر صدای سنگ کوتاه باشد سنگ از تراکم خوبی برخوردار می باشد.

سنگ نمره چیست ؟

این نمونه سنگ در قطعات کوچک از معدن استخراج میشود بعد از انتقال به کارخانه با دستگاههای سنگ کوب خرد شده و به قطعات کوچکتر تبدیل میشود بعد از آن با سرند کردن آن این سنگ ریزه ها از شماره یک تا نمره پنج تشکل میگیرد و مرحله آخر هم پودر سنگ است. سنگ نمره جوشقان از مرغوبترین سنگ نمره هاست که در کاربرد آن در مصارف زینتی و‌نمای ساختمان می‌باشد
سنگ نمره یک تا پنج و مصارف گوناگون آن سنگ شماره یک برای نمای چکشی و‌مرغ مادر انجام میشود
شماره دو آندر واش بتن و موزاییک و‌مف سازی کاربرد دارد سنگ نمره سه دارای دانه بندی کوچکتر در موزاییک سازی و‌واشبتن و‌نماعلی برجسته و نماهای ساختمانی کاربرد دارد سنگ نمره چهار از نمره پنج کوچکتر است و مصارف شماره پنج را داراست سنک‌نمره پنج بزگترین سایز سنگ نمره بوده در محوطه سازی آکواریوم استخر باغچه دلار ویلا دکوراسیون ها کاربرد خوبی دارد.

سنگ حکمی چیست ؟

اضافه بها که معادل ۱۰درصد قیمت پایه باشد این اضافه بها نکاتی دارد تمام قیمت ها برای سنگ حداکثر ۴۰ سانتی متر باشد اگر عرض بالاتر رود باید بدستور کارشناس مورد ستاره دار معرفی شود اضفه بها حکمی شامل ابعادی می‌شود که در طول و عرض محدودیت داشته باشند به عنوان مثال: سنگ کف به ابعاد ۴۰در ۴۰ یا ۵۰در ۵۰

راههای تشخیص تراکم سنگ

معمولاً با یک وسیله فلزی به پشت سنگ ضربه ای وارد می کند اگر صدای ضربه بلند باشد سنگ از تراکم کمتری برخوردار است اما اگر صدای سنگ کوتاه باشد سنگ از تراکم خوبی برخوردار می باشد.

سنگ دکوراتیو یا آنتیک

سنگ دکوراتیو,سنگ آنتیک به سنگ هایی گفته می شود که از قرار دادن خرده سنگها و قطعات شکسته سنگ کنار هم که (شامل ضایعات و باطله های سنگ های تراورتن) میباشد ملات آن هم بر پایه اپوکسی رزین هاست تشکیل شده است.
معمولاً این سنگ ها برای محوطه سازی بیرون,انواع سنگفرش ها,کفپوش ها,نماهای بیرونی و درونی ساختمان با ابعاد نامنظم و ناهمگون استفاده شده و زیبایی خاصی را به محیط میبخشد. این صنعت جدیدا مورد استقبال بسیاری از طراحان و دیزاینر ها قرار گرفته است در طرح ها و نقش های مختلف از انواع ضایعات تراورتن ها با رنگ های گوناگون فرآوری می‌شود.

شومینه سنگی

شومینه علاوه‌ بر گرما بخشی در منزل یکی از عنصر های زیبایی در فضای داخلی, خانه,ویلا یا باغ به حساب می آید. امروزه استقبال زیادی از شومینه های سنگی شده به دلیل اینکه آنها در رنگها و مدلهای مختلف قابل فرآوری است و جدیدا  مورد استقبال طراحان و دیزاینر ها قرار گرفته است.
انواع شومینه را از نظر نوع و جنس میتوان به شومینه های سنگی,آجری و برقی اشاره کرد. شومینه های سنگی معمولا از سنگهای طبیعی است و زیبایی خانه را چند برابر می‌کند همینطور از لحاظ مقاومت در سطح بسیار بالایی قرار دارد.
شومینه ها رامی توان به هیزمی برقی گازی و ژله ای تقسیم بندی کرد که در ایران به دلیل رایج بودن گاز از آنها استفاده می‌شود اما در اروپا و شومینه برقی کاربرد زیادی دارد.
از نظر موقعیت و حالت قرارگیری معمولاً حالت های دیواری,گوشه ای و کنج یا دو طرف قابل اجرا می باشد.

انواع سنگ ساختمانی

شومینه دارای مزایای بسیار خوبی است اما معایبی هم دارد علاوه بر عنصر گرمایشی به زیبا سازی منزل یا محیط خانه کمک می‌کند.  یکی از بزرگترین معایب آن این است که هدر رفت انرژی بالایی دارد و فقط ۱۵ درصد گرما وارد خانه میشود. بیشتر می‌توان گفت شومینه جنبه فقط دکوراسیون هم می تواند داشته باشد.
همچنین سنگ های قابل استفاده در این شومینه ها اغلب مر مرها,مرمریت ها و تراورتن ها هستند زیرا دارای مقاومت خوب و نگهداشت گرمای بالایی هستند قیمت گذاری شومینه ها بر اساس نوع سورت بندی سنگ,اندازه,ابعاد و درجه کیفیتی سنگ متفاوت است.

باربیکیو سنگی

باربیکیو به محفظه گفته می‌شود که در آن طبخ غذا و انواع کباب ها صورت می‌گیرد. محفظه ای جدا در بیرون منزل یا ویلا یا باغ که دارای سه قسمت پایه,دهانه,بدنه اصلی و دودکش است. و یک فضای بینابین مناسبی جهت طبخ در وسط آن وجود دارد. این محفظه ها می تواند گازی,ذغالی یا برقی باشد. باربیکیو ها علاوه بر کارایی بسیار خوبی که دارند از جمله موارد دکوراسیون هم حساب شده و اگر با سنگ های طبیعی و آجرهای نسوز ساخته شود زیبایی آن دو چندان می باشد. از جمله سنگ هایی که میتوان برای باربیکیو ها استفاده کرد تراورتن ها و مرمریت ها در رنگ ها و مدل های مختلف است که اکثراً رنگهای روشن آن مانند سفید,کرم,استخوانی تا رنگ های تیره و مشکی به سبک ساده,کلاسیک,رومی و سنتی هم قابل کاربرد می باشد.

چون قرآن مرد و زن زاید بشر

وز قران سنگ و آهن شد شرر

مولانا

یشنهاد ما به شما   اصطلاحات سنگبری
languages
× مشاوره آنلاین