فهرست

اصطلاحات سنگبری

شمش سنگ چیست ؟

سنگی که به صورت یک تکه و یک جا به شکل طولی بالای ارتفاع ۲ متر و یا سنگ خیلی پرحجم با ابعاد بالای ۵۰ سانت را شمش میگویند

اغلب در نماهایی که به شکل کلاسیک و رومی ساخته می‌شود و بیشتر آن سنگ تراورتن است یعنی مجموعه زیبایی از ترکیب هر نمونه سنگ که با استفاده از شمس سنگ باشد مانند گلویی ها,هلال, پا ستون,ستون در واقع سنگ مورد نیاز آن همان شمش است.

سنگ تیشه ای چیست ؟

هنر و کار دستی سنگ کار حرفه ای در زمانهای قدیم هم بسیار کاربرد داشته با چکشی که به شکل تیزی بوده با آن روی سنگ در جهت های مختلف طرح هایی را کنده کاری میکردند. اغلب به شکل ناخنی یا بصورت های دستی و ماشینی هم انجام می‌شود به این کار تیشه کردن سنگ میگویند.

تیشه ای کردن سنگ ها به منظور عدم لیز خوردگی و سر بودن سنگ انجام می شود.

لمینت کردن سنگ چیست ؟

پنل یا سنگ لمینت معمولاً بر روی سنگهای مانند: مرمریت,گرانیت و مرمر انجام میشود که همان روکش تقریباً نازکی است با لایه آلومینیوم شیشه ای یا لانه زنبوری و یا سرامیک سنگهای لمنت,دارای ویژگی هایی هستند مانند: محکم‌ بودن این که غیر قابل اشتعال هستند و وزنی سبک دارند در مقابل رطوبت سایشی فرسایشی مقاومند,دارای نصب آسانی هستند تنوع در رنگ و ابعاد آنها دیده می‌شود قابل برشکاری و سوراخکاری هستند و اینکه قابلیت نصب بر روی مصالح و اتصالات را دارند,همچنین سنگ ها قابل مونتاژ هم می باشد.

سورتینگ و سورت بندی انواع سنگ چیست؟

سورت به معنای درجه یا دسته‌بندی است که بر روی محصولات بر اساس پارامترهای مانند: اندازه,شکل ظاهری,رنگ,جداسازی انواع ناخالصی ها  و عیار سازی و فرآوری 

انواع سنگ ساختمانی

سورتینگ و سورت بندی انواع سنگ چیست؟

سورت به معنای درجه یا دسته‌بندی است که بر روی محصولات بر اساس پارامترهای مانند: اندازه,شکل ظاهری,رنگ,جداسازی انواع ناخالصی ها  و عیار سازی و فرآوری 

مواد معدنی به کار رفته در آن از مرحله استخراج مانند: دانه بندی,رنگ بندی,جداسازی به شکل پیشرفته انجام می گیرد به این عملیات سورتیتک یا دسته بندی می گویند.

پازل چرمی به چه سنگی گفته می شود ?

در واقع به سنگ‌های دسته تراورتن یا مرمریت چرمی که به شکل تایل در ابعاد مختلف کنار هم قرار می‌گیرد پازل چرمی گفته می‌شود که یکی از اصطلاحات در صنعت سنگ ساختمان می باشد.

سینه کار در معدن سنگ چیست?

سینه کاری و جبهه کار یک معدن که معمولاً برای معادن رو باز مانند: یک معدن سنگ به کار برده می شود
به این معناست که جبهه کار یا قسمتی از کار در معدن که استخراج نشده را شناسایی کرده و معدن را از آن جهت به بهره برداری می رسانند. مثلاً از یک مسیر یا یک قسمت از معدن شروع کرده و بعد تغییر جهت داده و از قسمت دیگر شروع به استخراج میکند
این اصطلاح معمولاً برای معادن روباز زغال سنگ یا معادن سنگ ساختمانی نیز کاربرد دارد.

بوش همر چیست؟

نوعی فرآوری در سطوح سنگ است که به آن بوش سوزنی یا سند پلاس هم گفته می‌شود در این سیستم لقمه های مخصوص بر روی دستگاه ساب نصب می شود که با حالتی مانند: دورانی و چکشی روی سنگ می چرخد و به صورت یک دسته سنگ را به حالت برجسته یا سوزن سوزنی تبدیل میکند به این روش بوش همر گفته می شود بوش همر – بوشهمر (Bush Hammered Stone)

فلیم شدن سنگ ساختمانی

فلیم شدن نوعی پرداخت سنگ است با شعله متمرکز و بسیار پر فشار بر حرارت که به سطح سنگ تابیده و سطح سنگ را حالت ناهموار می کند برای اینکه سطح سنگ به خوبی به ملات بچسبد و همچنین به مقاومت سنگ کمک کند به ناچار باید سطح سنگ دچار استحکاک شود برای این منظور سنگ را با شعله حرارت فلیم می کنند.

تخلخل در سنگ چیست؟

به میزان خلل و فرج ها و یا سوراخ ها و حفره هایی که در سطح سنگ ایجاد می‌شود و معمولاً در سنگ‌تراورتن به شکل زیادی وجود دارد تخلخل گفته می شود. در سنگ مرمر و مرمریت به چشم می خورد اما در تراورتن ها به وفور دیده می شود و آنها را معمولاً با اپوکسی رزین ها کرده و ساب و صیقل می دهند.

ساب چرمی چیست؟

یکی از نمونه های ساب,سنگ های ساختمانی است که در آن خلل و فرج ها,سوراخ ها و حفره ها در سنگ با رزین پر نمی شود و معمولاً صفحه سنگ مات است به این نوع فرآوری سنگ ساب چرمی گفته می شود.

مضرس کردن سنگ چیست؟

فرایند و پروسه تبدیل یک صفحه صیقلی در سنگ به سطحی که اصطکاک بالا مانند فلیم کردن یا ایجاد شیار هایی مانند سندبلاست برای نصب راحت در سنگهای ساختمانی این فرایند را مضرس کردن می گویند.

شال در سنگ چیست؟

یکی از ناهمواری‌های و ناهمگونی ها در سطح سنگ می باشد که اغلب در سنگهای گرانیت دیده شده مانند یک شال یا پراکندگی بعضی هاله ها در سطح سنگ است که از زیبایی و کیفیت سنگ کم میکند.

پلاک چیست؟

برش های طولی یک کوپ سنگ را پلاک می‌گویند

انواع سنگ ساختمانی

پلاک چیست؟

برش های طولی یک کوپ سنگ را پلاک می‌گویند

لاشه سنگ چیست؟

نمونه سنگ هایی با شکل های نامنظم و ناهماهنگ به شکل طبیعی که غالباً در شکلهای کوچک و سنگ های بزرگتر به وجود می‌آید این سنگها می‌توان در دیواره‌های خارجی,کف سازی مسیرها و راه سازی,در دیواره ها و تونل ها به شکل مالون استفاده کرد.

اصطلاح قواره سنگ چیست?

در صنعت پارچه برای اندازه گیری به آن قواره هم گفته می شود این اصطلاح هم در صنعت سنگبری رایج می باشد به قطعه هایی از سنگ ساختمانی که به شکل مکعب مستطیل یا بزرگتر باشد قواره گفته می شود معمولاً قواره ها ۱۰ تن وزن دارند.

سنگ گلدانی چیست?

به سنگ های لاشه و دور ریز سنگ های دور ریز که معمولاً برای موارد تزئینی و دکوراتیو از آن استفاده می شود سنگ های گلدانی نیز می گویند. این سنگها عموماً کمتر از ۵۰۰ کیلوگرم وزن دارد یکی از مشخصات سنگ های گلدانی میباشد.

دستگاه واترجت چیست؟

این دستگاه,دستگاه مخروطی مانند است که از دهانه آن آب را با کمی فشار از محل برش و کات کردن دنبال می کند سنگ های سرامیکی را به شکل منظم برش بدهد به دلیل ضخامت بسیار کم این برش ها معمولاً بسیار ظریف و دقیق می باشد.

انواع سنگ ساختمانی

دستگاه مولتی وایر چیست?

دستگاهی است که با کمک چند سیم الماسه سنگهای کوپ را همزمان به شکل اسلب برش می‌دهد. تعداد سیم های الماس معمولا از ۱۰ عدد شروع می شود در بعضی از دستگاه ها هفت الماس هم وجود دارد این دستگاه به شکل بسیار منظم سنگ‌ها را چه نرم چه سخت برش های دقیق می‌دهد و به اصطلاح دور ریز سنگ یا لاشه سنگ با استفاده از این دستگاه به حداقل می‌رسد.

اصطلاح تامبل کردن سنگ چیست؟

در این فرآیند لبه های تیز سنگ ها به شکل اول گرد برش داده می‌شود و تقریباً به شکل مات می باشد سنگ ها در ظرف استوانه ای قرار می گیرد و بر اثر اصطکاک و ضربه لبه های تیز سنگ به شکل استوانه‌ای فرسایشی در می آید به این عمل  تامبل کردن سنگ گفته می شود.

هوند کردن سنگ چیست؟

در این فرآیند سنگ به طور کامل پوشش داده نمی شود بلکه تنها سطح سنگ مات می شود این پروسه بر روی سنگهایی انجام داده می شود که در کف ساختمان قابلیت استفاده را دارند و این عملیات باعث می شود که از سر خوردن و لیزخوردن  افراد جلوگیری به عمل آید که بسیار تخصصی بوده و برای پوشش نهایی سطح سنگ قابلیت کاربرد دارد.

یشنهاد ما به شما   سنگ تراورتن مهاباد
languages
× مشاوره آنلاین